Pánevní syndrom osteomuskuloartikulární

Pánevní syndrom osteomuskuloartikulární - obrázek
Pánevní syndrom osteomuskuloartikulární - obrázek

Prosáknutí a rozvolnění v oblasti pánevního pletence, spolu se změnamj statiky nabudou někdy v těhotenství takového stupně, že vyvolávají bolesti a obtíže při chůzi. V popředí celého obrazu je rozvolnění stydké spony, proto byl tento stav dříve nazýván symphyseolysis – rozvolnění stydké spony. Změny na stydké sponě jsou však jen dílčím projevem celého komplexu změn.

Syndrom se projeví zprvu neurčitými bolestmi v podbřišku a v kříži, pocitem tlaku na močový měchýř a na konečník. Bolesti se stupňují – anebo se projeví jen při chůzi tahavými bolestmi v tříslech a na vnitřních plochách stehen. Někdy je ale těhotná trvale upoutána na lůžko a může se pohybovat jen po všech čtyřech. Jindy jsou bolesti soustředěny do stydké spony a do bederní krajiny. Celkový stav těhotné přitom netrpí.

Vyšetřením je zjišťováno velké rozšíření stydké spony a její bolestivost, zejména na tlak na její zadní plochu. Vykonává-li těhotná na místě pohyby jako při chůzi, dá se pohmatově prokázat pohyblivost ramen stydkých kostí proti sobě. Úpony svalů na pánevní kosti jsou bolestivé. Ultrazvukem se zjišťuje štěrbina stydká, široká až 2 cm (normálně 0,5 cm).

Léčení vyžaduje klid na lůžku, podávání D-vitaminu, infiltrace bolestivých zón merkainem, bandážování a nošení pevných pásů obepínajících trup od kyčlí až po podpažní jamky. Aby se předešlo roztržení stydké spony při procházení hlavičky porodním kanálem, ukončí se těhotenství v termínu císařským řezem. U těžkých forem se nedoporučuje kojení. Obtíže vymizí za různě dlouhou dobu po porodu.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015