Kouření a těhotenství

Kouření a těhotenství - obrázek
Kouření a těhotenství - obrázek

U kuřaček je vyšší pravděpodobnost mimoděložního těhotenství a častější samovolné potraty. Je u nich dokonce i vyšší pravděpodobnost poškození plodu, zejména v souvislosti s vývojem malých cév, častěji vznikají deformity prstů na ruce. V těhotenství mají kuřačky častější komplikace placenty. Nastává u nich častěji předčasné porušení celistvosti plodových obalů a odtok plodové vody.

U kuřaček je proto vyšší riziko předčasného porodu a vyšší riziko úmrtí dítěte v době kolem porodu (odborně v peripartálním období). Asi polovina syndromů náhlého úmrtí dítěte se přičítá kouření, a to jak pasivnímu kouření v domácnosti dítěte, tak především kouření jeho matky v době těhotenství.

Děti, které se narodí kuřačkám, mají nižší porodní hmotnost (průměrně o 250 g), což představuje negativní handicap. Děti vystavené pasivnímu kouření mají častější záněty středního ucha, dýchacích cest, sníženou odolnost, vyšší riziko vzniku astmatu a vyvolání záchvatu u astmatiků, poškozený růst a vývoj a problémy s chováním, které lze vysledovat až do puberty.

Kuřačky oproti nekuřačkám méně kojí a pokud kojí, kojí kratší dobu a mají sníženou tvorbu mléka.

Kouříte a plánujete dítě nebo jste těhotná?

V ideálním případě, pomineme-li situaci nezačínat nikdy kouřit, by měla žena i muž přestat nejméně rok před plánovaným početím. To se ale vždy nemusí podařit a pokud je to váš případ, nezoufejte. Vždycky, v kteroukoli dobu, je velmi důležité přestat kouřit, neboť i tak nastává snížení uvedených rizik a patologií.

Nejdůležitější krok je uvědomit si význam nekuřáctví. Pokud jste zkusila sama přestat a nepovedlo se vám to, opět nezoufejte: nejste neschopná, jste pravděpodobně závislá na nikotinu. A nikotin je klasická návyková droga, srovnatelná např. s heroinem. V takovém případě vám může pomoci zkušený odborník, viz níže.

Kdy jste závislá na nikotinu?

Pokud kouříte denně kolem 10 nebo více cigaret a pokud si potřebujete zapálit do hodiny po probuzení či po vynechání cigaret se objevují abstinenční příznaky.

Co udělat?

Závislost na tabáku má dvě části. Začíná závislostí psychosociální. To je potřeba kouřit v určité společnosti nebo situaci. Protože jste v takových chvílích vykouřila pravděpodobně tisíce nebo spíš desetitisíce cigaret, je ve vašem mozku toto naučené chování dobře zafixováno, a když se do dané situace dostanete, máte automaticky chuť na cigaretu. Co s tím? Naučit se prožívat den jinak, bez kouření, a předem si připravit náhradní řešení. Je lépe se »svým rizikovým situacím« buď vyhnout (např. nepijte kávu, nechoďte do kuřácké společnosti apod.), nebo se na ně připravte (např. po jídle si vyčistěte zuby, vypijte sklenici vody, udělejte si dechové cvičení, zapalte si svíčku…).

Pokud jste závislá na nikotinu, můžete prožívat abstinenční příznaky. Abstinenční příznaky představují touhu až nutkání kouřit, špatnou náladu/depresi, zvýšenou chuť k jídlu, neschopnost se soustředit nebo odpočívat, poruchy spánku, úzkost. Abstinenčním příznakům lze zabránit nikotinem z jiného zdroje – náhradní léčbou nikotinem (vžila se zkratka NLN). Preparáty jsou volně k dostání v lékárně bez receptu ve čtyřech formách: žvýkačky, náplasti, inhalátor nebo podjazykové tablety.

Nikotin sice není v těhotenství úplně neškodný, ale jeho nebezpečnost je malinkým zlomkem nebezpečí z více než 4000 chemikálií, které obsahuje tabákový kouř (formaldehyd, benzen, močovina, kadmium, oxid uhelnatý, kyanovodík apod.). Proto zkuste nejprve přestat bez nikotinu, ale když je to pro vás nesnesitelně těžké a nemůžete přečkat abstinenční příznaky, klidně si nikotin vezměte. Jestliže je alternativou cigareta, je samotný nikotin vždy bezpečnější. Nezabrání vám sice kouřit, ale zmírní abstinenční příznaky. Užívejte jej tak dlouho, dokud to budete potřebovat, abyste se nevrátila ke kouření. Kouřit nezačínejte ani po porodu – pro vás i pro vaše dítě to má velký význam.

Kde hledat pomoc?

Existují i specializovaná Centra léčby závislosti na tabáku (léčba je hrazena ze zdravotního pojištění) či poradenská centra v lékárnách a další.

Kontakty najdete na:

www.slzt.cz

www.odvykani-koureni.cz

www.dokurte.cz

.

Autoři: MUDr. E. Králíková, CSc., prof. MUDr. Antonín Pařízek, CSc.  
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015