Kyselina listová

Kyselina listová - obrázek
Kyselina listová - obrázek

Kyselina listová (acidum folicum, někdy bývá označována jako vitamin B9) je látka ze skupiny B-vitaminů. Její dostatečný příjem v průběhu těhotenství je velmi důležitý pro správný vývoj plodu. Má výrazné embryoprotektivní vlastnosti, tj. schopnost chránit embryo před škodlivými vlivy. Nejdůležitější je její dostatečný přísun v době prvního trimestru, ale doporučuje se užívat po celou dobu těhotenství. Kyselinu listovou obsahuje především listová zelenina – špenát, brokolice, růžičková kapusta.

Vysoce efektivní embryoprotektivní účinek kyseliny listové byl zatím podrobně popsán a zdokumentován u malformací centrálního nervového systému (CNS). Existují onemocnění a léčiva, která mohou riziko vzniku vrozených defektů CNS zvýšit. Příkladem může být nesprávně léčený diabetes mellitus nebo nevhodná antiepileptika a jejich kombinace, porody s předchozími výskyty malformací aj. Průměrný příjem kyseliny listové v populaci je nedostatečný, v průměru 100–150 µg denně. Embryoprotektivní dávka pro zdravou populaci je přitom 400–800 µg denně. Pro riziková těhotenství (ženy s epilepsií nebo výskytem vrozených vývojových vad v předchozích těhotenstvích) je doporučená dávka až desetinásobná, tj.5 mg denně.

Ani při vysokém příjmu není tento vitamin toxický a nadbytečné množství se snadno vylučuje močí. Běžné potraviny bohaté na kyselinu listovou, jako listová zelenina (špenát, brokolice), játra, luštěniny, celozrnné pečivo, citrusové plody nestačí zabezpečit denní přísun 400 µg na den. Proto je obecně doporučováno, aby nejen těhotné ženy, ale i ty, které plánují těhotenství, užívaly přípravky obsahují cí kyselinu listovou. Nezáleží přitom, jestli je podávána samostatně nebo jako součást multivitaminových přípravků.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015