Oční choroby v těhotenství

Oční choroby v těhotenství - obrázek
Oční choroby v těhotenství - obrázek

V těhotenství se může objevit pomíjivá porucha refrakce – zrakové ostrosti s mlhavým, nejasným viděním. Zbytnění mozkového podvěsku způsobí někdy zúžení zorného pole. Nejsou to závažné poruchy, po porodu vymizí. Některá oční onemocnění, např. zhoubná krátkozrakost a glaukom, se v těhotenství zhoršují, proto jsou těhotenství ukončována.

Pro těhotenství jsou charakteristická dvě oční onemocnění: retrobulbární neuritida a těhotenská retinopatie.

Retrobulbární neuritida je těhotenské onemocnění zrakového orgánu objevující se u žen bez jakýchkoliv příznaků pozdní gestózy. Projeví se rychlým poklesem zrakové ostrosti. Na očním pozadí je edém kolem papily. Porucha vidění se stupňuje a hrozí atrofie zrakového nervu. Proto je třeba co nejdříve ukončit těhotenství vyvoláním porodu medikamentózně nebo provést císařský řez.

Těhotenská retinopatie je název pro změny na očním pozadí vyvíjející se při těžkých formách pozdní gestózy. Změny jsou především na cévách (spastická stažení, zvýšené vinutí, krvácení do sítnice a otok papily – místa, kde zrakový nerv vstupuje do sítnice). Zhoršuje-li se při kontrolních vyšetřeních nález, je nutno těhotenství ukončit.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015