Speciální cvičení pro těhotné

Speciální cvičení pro těhotné - obrázek
Speciální cvičení pro těhotné - obrázek

Speciální těhotenská cvičení by měla probíhat pod vedením zkušených porodních asistentek nebo fyzioterapeutů. Tuto kapitolu připravila fyzioterapeutka Radka Francová, která vede speciální cvičení těhotných a která napsala i knihu Těhotenství a šestinedělí v kondici (Galén, 2007).

Je vhodné cvičit od počátku těhotenství až do porodu. Cílem je předcházet změnám, ke kterým dochází během těhotenství, a zaměřit se na posilování břišních a prsních svalů, svalů pánevního dna, dále na prevenci plochých nohou a křečových žil. Cvičení je rozdělené a přímo zaměřené na jednotlivá stadia těhotenství: I. trimestr, II. trimestr a III. trimestr.

Cvičení bývá doplněno činkami, gumičkami, ale hlavně gymnastickými míči, které jsou v těhotenství velice důležité. Nutí nás sedět rovně a aktivují naše svaly, zejména ty, které nám pomáhají udržovat vzpřímenou polohu těla. Míče jsou užitečné také při samotném porodu, protože pohupování uvolňuje pánev a páteř, omezuje bolesti v zádech a při kontrakcích pomáhá maminkám lépe snášet bolest. Pohyby zároveň přispívají ke správnému prostupu dítěte pánví.

Pokud jsou tato cvičení vedena porodními asistentkami, mohou být ke konci doplněna i teoretickou přípravou žen k porodu, nácviky správného dýchání a porodnických poloh a v neposlední řadě i relaxací. Cílem této přípravy je, aby žena snadněji zvládla těhotenství, porod i poporodní období. To zmenší její úzkost a strach a zlepší spolupráci s personálem.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015