Zpracování pupečníkové krve

Cílem zpracování pupečníkové krve je připravit transplantát, který může být uskladněn několik desítek let, aniž by se změnila jeho kvalita. V současnosti se používá řada metod k přípravě takového transplantátu. Metody se liší především samotnou přípravou pupečníkové krve před zamrazením. Cílem metod je buď zachovat celý objem odebrané pupečníkové krve, nebo izolovat pouze krvetvorné kmenové buňky, čímž se výrazně redukuje výsledný objem materiálu k uskladnění, a tím i náklady společnosti. Například ve zpracovatelské laboratoři Cord Blood Center se používá metoda převzatá od největšího a nejstaršího registru transplantátů z pupečníkové krve ve Spojených Státech – New Yorku (www.nybloodcenter.org), která je léty prověřená – zamrazuje se celý objem pupečníkové krve (respektive, separuje se pouze část plazmy).

 

Technické vybavení zpracovatelských laboratoří musí být na nejvyšší úrovni. Všechny přístroje jsou od renomovaných světových výrobců a i všechen používaný materiál je přísně kontrolován státními orgány (SÚKL) a nese označení shody Evropské unie CE. Laboratoře plně odpovídají bezpečnostním a hygienickým požadavkům, které zahrnují cirkulaci a HEPA filtraci vzduchu,
používání germicidních zářičů, s pravidelnými kontrolami sanitární techniky a čistoty prostředí. Samotné zpracování pupečníkové krve provádí proškolený, plně kvalifikovaný personál v laminárních boxech typu „Biohazard“ s řízeným vertikálním prouděním vzduchu, čímž se dosahuje maximální úrovně čistoty A (odpovídá čistotě prostorů mikročipové výroby). Těmito postupy se zamezí případné kontaminaci vzorků.

Za účelem přesné identifikace transplantátů byla vytvořena speciální databáze, kam se zaznamenávají veškeré údaje z odběrového pracoviště (porodnice), zjištěné údaje při zpracování, vyšetření a skladování, výsledky vyšetření biologického materiálu a především unikátní kód, pod kterým je transplantát uchován, s důrazem na bezpečnost a ochranu těchto dat.