Nemoci žil v těhotenství

Nemoci žil v těhotenství - obrázek
Nemoci žil v těhotenství - obrázek

Varikózní rozšíření i zánětlivá onemocnění žil bývají v těhotenství častá: na dolních končetinách, v oblasti zevních rodidel a kolem řitního otvoru, ale i žil pánevních a ve vazivu obklopujícím poševní stěny. Při porodních poraněních roztržené varikózní žíly silně krvácejí.

Varixy se tvoří v druhé půli těhotenství, zejména u multipar. Vedle vlastní dispozice ženy k tomuto onemocnění se v těhotenství navíc uplatďuje snížený tonus žilních stěn, městnání krve v žílách dolních končetin, z nichž je brzděn odtok tlakem těhotné dělohy. Také hormonální vlivy k tomu přispívají. Po porodu, zejména komplikovaném, se často přidružuje zánět žil s nebezpečím tromboembolických komplikací. Trombózy se mohou šířit směrem vzhůru a postihnout žíly stehenní a žíly v oblasti pánve.

Vzniku varixů, a tím již i vzniku zánětlivých trombóz, je nutné svědomitě předcházet. Je třeba se vyvarovat kulatých podvazků, práce ve stoje. Pravidelně cvičit v těhotenství i v šestinedělí. Vzniku varixů nezabrání žádná medikamentózní léčba a nedají se také medikamentózní léčbou odstranit. Městnání krve zabrání elastické bandáže dolních končetin, relativní klid. Při projevech tromboembolické nemoci je třeba zahájit medikamentózní léčbu, která je ale v těhotenství spojena s určitým rizikem pro matku i plod. Provádí ji porodník na lůžkovém oddělení podle pokynů hematologa – odborníka na krevní choroby. Složitou se stává situace, kdy je třeba s léčbou pokračovat i v průběhu porodu, kdy by používané léky snižující krevní srážlivost mohly vyvolat zvýšené krvácení.

 

Autor: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc.
Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Galén, Praha 2015